Cisco FPR1010-NGFW-K9 Firewall Price in Dubai, UAE. Best Cisco Supplier in Dubai, UAE
Enquire on Whatsapp
- Description
- Reviews (0)
Description
FPR1010-NGFW-K9 Specification |
| NGFW | 650 Mbps |
| Next-Generation Intrusion Prevention System (NGIPS) | 650 Mbps |
| Dimensions (H x W x D) | 1.82 x 7.85 x 8.07 in. |
| Form factor (rack units) | DT |
| Integrated I/O | 8 x RJ-45 |
| Integrated network management ports | 1 x 10M/100M/1GBASE-T Ethernet port (RJ-45) |
| Serial port | 1 x RJ-45 console |
| USB | 1 x USB 3.0 Type-A (500mA) |
| Storage | 1 x 200 GB |
| Power supply configuration | +12V and -53.5V |
| AC input voltage | 100 to 240V AC |
| AC maximum input current | < 2A at 100V, < 1A at 240V |
| AC maximum output power | 115W (55W of +12V and 60W of -53.5V) |
| AC frequency | 50 to 60 Hz |
| AC efficiency | >88% at 50% load |
| Redundancy | None |
| Fans | None |
| Noise | 0 dBA |
| Rack mountable | Yes. Separate kit must be ordered. |
| Weight | 3 lb (1.36 kg) |
| Temperature: operating | 32 to 104°F (0 to 40°C) |
| Temperature: nonoperating | -13 to 158°F (-25 to 70°C) |
| Humidity: operating | 90% noncondensing |
| Humidity: nonoperating | 10 to 90% noncondensing |