Cisco FPR1120-NGFW-K9 Firewall Price in Dubai, UAE. Best Cisco Supplier in Dubai, UAE
Enquire on Whatsapp
SKU: FPR1120-NGFW-K9 Category:
Description
FPR1120-NGFW-K9 Specification
Dimensions (H x W x D) 1.72 x 17.2 x 10.58 in.
NGFW 1.5 Gbps
Next-Generation Intrusion Prevention System (NGIPS) 1.5 Gbps
Form factor (rack units) 1RU
Integrated I/O 8 x RJ-45, 4 x SFP
Integrated network management ports 1 x 10M/100M/1GBASE-T Ethernet port (RJ-45)
Serial port 1 x RJ-45 console
USB 1 x USB 3.0 Type-A (500mA)
Storage 1 x 200 GB
Power supply configuration +12V
AC input voltage 100 to 240V AC
AC maximum input current < 2A at 100V, < 1A at 240V
AC maximum output power 100W
AC frequency 50 to 60 Hz
AC efficiency >85% at 50% load
Redundancy None
Fans 1 integrated fan
Noise 31.7 dBA @ 25C, 56.8 dBA at highest system performance
Rack mountable Yes. Fixed mount brackets included (2-post).
Temperature: operating 32 to 104°F (0 to 40°C)
Temperature: nonoperating -13 to 158°F (-25 to 70°C)
Humidity: operating 90% noncondensing
Humidity: nonoperating 10 to 90% noncondensing