Cisco N9K-C93240YC-FX2 Nexus 9000 Switches Price in Dubai, UAE. Best Cisco Supplier in Dubai, UAE
Enquire on Whatsapp
SKU: N9K-C93240YC-FX2 Category:
Description
N9K-C93240YC-FX2 Specification
N9K-C93240YC-FX2 Specification
Item Cisco Nexus 9300-FX2 Series Switches
Feature Cisco Nexus 93240YC-FX2
Ports 48 x 1/10/25-Gbps and 12 x 40/100-Gbps QSFP28 ports
Supported speeds 1/10/25-Gbps on downlinks
40/100-Gbps on uplinks
CPU 4 cores
System memory Up to 24 GB
SSD drive 128 GB
System buffer 40 MB
Management ports 2 ports: 1 RJ-45 and 1 SFP+
USB ports 1
RS-232 serial ports 1
Power supplies
(up to 2)
750W AC*, 1100W AC, 1100W DC, 1100W HVAC/HVDC
Typical power (AC) 298W
Maximum power (AC) 708W
Input voltage (AC) 100 to 240V
Input voltage (High-Voltage AC [HVAC]) 100 to 277V
Input voltage (DC) –40 to –72V
Input voltage (High-Voltage DC [HVDC]) –240 to –380V
Frequency (AC) 50 to 60 Hz
Fans 5
Airflow Port-side intake and exhaust
Physical dimensions
(H x W x D)
2.1 x 17.3 x 23.3 in. (5.3 x 43.9 x 59.1 cm)