Hikvision 2 MP PoC Fixed Bullet Camera DS-2CC12D9T-IT5E Price in Dubai UAE
  • 2 MP high performance bullet camera
  • Strong night performance, capturing images in ultra-low light down to 0.003 lux
  • Clear imaging even against strong back lighting due to 120 dB true WDR technology
  • 3D DNR technology delivers clean and sharp images
  • EXIR 2.0: advanced infrared technology with 80 m IR distance
  • Water and dust resistant (IP67)
  • Dual outputs (HDTVI and CVBS signals output simultaneously)
  • Transmits both HD video and power over the same coaxial cable
Enquire on Whatsapp
SKU: DS-2CC12D9T-IT5E Category:
Description
Camera
  • Image Sensor : 2.0 megapixel progressive scan CMOS
  • Max. Resolution : 2MP
  • Min. Illumination : 0.003 Lux@(F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR
  • Shutter Time : PAL: 1/25 s to 1/50,000 s,NTSC: 1/30 s to 1/50,000 s
  • Day & Night : IR cut filter
  • Angle Adjustment : Pan: 0° to 360°, Tilt: 0° to 180°, Rotate: 0° to 360°
  • Signal System : PAL/NTSC
  • Slow Shutter : Max.: 30 times
  • Application : Indoor/outdoor/indoor1/low light
Lens
  • Lens Type : 2.8 mm, 3.6 mm, 6 mm fixed focal lens
  • Focal Length & FOV : 103.5° (2.8 mm), 82.6° (3.6 mm), 54.4° (6 mm)
  • Lens Mount : M12
Image
  • Frame Rate : PAL: 1080p@25fps,NTSC: 1080p@30fps
  • Day/Night Mode : Auto/Color/BW (White & Black)
  • Wide Dynamic Range (WDR) : > 120 dB
  • Image Enhancement : WDR/BLC/HLC/OFF
  • Privacy Mask : ON/OFF, 8 programmable privacy masks
  • Noise Reduction : ON/OFF
  • White Balance : ATW/AWC-SET/MANUAL
  • AGC : Support
Interface
  • Video Output : 1 HD analog output/1 CVBS output (75Ω/BNC)
Event
  • Motion Detection : 4 programmable motion areas
General
  • Material : Metal
  • Dimension : 86.7 mm × 81.6 mm × 226 mm (3.4″ × 3.2″ ×8.9″) Approx. 800 g (1.76 lb.)
  • Communication : Up the coax, Protocol: HIKVISION-C
  • Power Supply : 12 VDC ±30%/PoC.at
  • Consumption : Max.: 5.5 W