Hikvision 4 Port Fast Ethernet Smart POE Switch DS-3E1105P-EI Price in Dubai UAE
4 × 100 Mbps PoE RJ45 ports, 1 × 100 Mbps network RJ45 port.
IEEE 802.3at/af standard for PoE ports.
Network topology management, alarm push, network health monitor.
6 KV surge protection for PoE ports.
AF/AT camera can reach up to 300 m in extend mode.
Enquire on Whatsapp
SKU: DS-3E1105P-EI Category:
Description
Network Parameters
Port Number:   4 × 100 Mbps PoE RJ45 ports, and 1 × 100 Mbps network RJ45 port.
Port Type:     RJ45 port, full duplex, MDI/MDI-X adaptive
High Priority Ports:  Ports 1 to 2
Working Mode: Standard mode (default);Extend mode
Standard : IEEE 802.3, IEEE 802.3u, and IEEE 802.3x
Forwarding Mode :Store-and-forward switching
MAC Address Table: 2 K
Internal Cache:   768 Kbits
Switching Capacity:  1 Gbps
Packet Forwarding Rate:   0.744 Mpps
PoE Power Supply
PoE Standard: IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt
PoE Port :Ports 1 to 4
Max. Port Power:       30 W
PoE Power Budget:     60 W
Software Function
PoE Configuration:      Support rate, flow control, and switch configuration
General
Dimension (W × H × D):   105 mm × 27.6 mm × 83.1 mm (4.76” × 3.47” × 1.09”)
Storage Temperature:       -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Relative Humidity:     5% to 95% (no condensation)
Power Source:    65 W
Net Weight:        0.22 kg (0.49 lb)
Shell :     Metal material, fan-free design
Operating Temperature :     0°C to 40°C (32°F to 104°F)
Operating Humidity:      5% to 95% (no condensation)
Power Supply :      48 VDC, 1.35 A
Max. Power Consumption :    65 W