MIKROTIK CRS328-24P-4S+RM 24 PORT GIGABIT ETHERNET ROUTER (OUT OF STOCK)
MikroTik RouterBOARD CRS328-24P-4S+RM Mikrotik Cloud Router Switch 24 PoE-out Gigbit Ethernet ports CRS328-24P-4S+RM is a 28 independent port switch, it has 24 Gigabit Ethernet ports, which offer different power output options: Passive PoE, low voltage PoE, 802.3af/at (Type 1 “PoE” / Type 2 “PoE+”) with auto-sensing. The four SFP+ ports provide up to 10 Gbps connectivity options via either optical fiber or Ethernet modules (not included). CRS328-24P-4S+RM comes in a 1U rackmount case with 100-240 V AC 500 W power supply built-in. The device consumes up to 44 W leaving guaranteed 450 W (3×150 W per every 8 Ethernet ports) to power your PoE devices. Each port can provide up to 30 W of power with any power output option you choose. The device has a “Dual boot” feature that allows you to choose between two operating systems – RouterOS or SwOS. If you prefer to have a simplified operating system with only switch specific features, use SwOS. If you would like the ability to use routing and other Layer 3 features in your CRS, use RouterOS. You can select the desired operating system from RouterOS, from SwOS or from the RouterBOOT loader settings. All the feature set comes with disruptive price, providing best price/performance on the market. Switching Features: Non-blocking Layer 2 switching capacity 16K host table IEEE 802.1Q VLAN Supports up to 4K simultaneous VLANs Port isolation Port security Broadcast storm control Port mirroring of ingress/egress traffic STP / RSTP / MSTP Access Control List MikroTik neighbor discovery SNMP 10218-byte jumbo frames support IGMP snooping IEEE 802.3ad and static link aggregation Quick Specifications: 24 Gigabit Ethernet ports 4 SFP+ ports RJ45 serial console port Non-Blocking throughput: 64 Gbps Switching capacity: 128 Gbps Forwarding rate: 95.2 Mpps Maximum power consumption: 44 W (without PoE devices connected) Supports PoE+ IEEE 802.3at/af and 24 V Passive PoE) Temperature based fan control 1U rackmount